Σε έναν επιθετικό μονόλογο των παικτών του Νίκου Σακελλαρίδη εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Ομόνοιας Σίνδου με τον Μακεδονικό Γέφυρας στα πλαίσια της 30ης και τελευταίας αγωνιστικής ημέρας του πρώτου ομίλου της Α’ κατηγορίας, με νικητές τους γηπεδούχους και σκορ 3-1. Κατόπιν αυτού του αποτελέσματος η Ομόνοια κατέκτησε τη δεύτερη θέση και θα περιμένει τον αντίπαλο της στον τελικό των πλέι-οφ του ομίλου, ενώ ο Μακεδονικός που ήταν και βαθμολογικά αδιάφορος ολοκλήρωσε τη χρονιά στη δέκατη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης να προηγηθούν στο σκορ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι (χέρι αμυντικού της Σίνδου στην περιοχή), με τον Μάστορα να πραγματοποιεί το 1-0. Από εκεί και έπειτα η Ομόνοια πήρε τα ηνία του αγώνα και πολιορκούσε τα αντίπαλα καρέ, χάνοντας σωρεία ευκαιριών. Όπως για παράδειγμα στο 10’ με το σουτ του Κόζαρι να καταλήγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ οκτώ λεπτά αργότερα, πάλι ο ίδιος παίκτης μετά από σέντρα του Ταταρίδη εκ δεξιών, έστειλε με κοντινό πλασέ και πάλι τη μπάλα έξω. Στο 20’ οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για την ακύρωση ενός γκολ (οφσάιντ έδειξε ο πρώτος βοηθός). Δύο λεπτά μετά ο Ταταρίδης έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν δεχόμενος τη μπάλα ύστερα από εκτέλεση φάουλ στον άξονα, από πολύ κοντινή απόσταση την έστειλε εκτός της εστίας του Δήμου. Λίγο μετά το ημίωρο, η συνάντηση σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του Παναγιωτάτου ο οποίος πήδηξε για κεφαλιά με τον Τυροβούζη, τα κεφάλια τους συγκρούστηκαν στον αέρα με αποτέλεσμα ο πρώτος να σκίσει το φρύδι του και μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα να γεμίσει αίματα στο πρόσωπο. Ο γιατρός κ. Κελεσίδης του έβαλε γάζες και αποσύρθηκε από το ματς. Στο 37’ οι γηπεδούχοι που συνέχιζαν το σφυροκόπημα, έχασαν τεράστια διπλή ευκαιρία, καθώς τα σουτ του Παναγιώτη Αλέξη και Ταταρίδη κατάφερε να αποκρούσει ο Δήμου ο οποίος ήταν πάρα πολύ καλός. Τελικά, λίγο πριν μπούμε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Τυροβούζης έλυσε το γόρδιο δεσμό και ενώ προηγήθηκε νέα φοβερή επέμβαση του πορτιέρο της Γέφυρας ισοφάρισε με πλασέ σε 1-1.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο ακριβώς μοτίβο, με τη Σίνδο δηλαδή να ψάχνει εναγωνίως το τέρμα της ανατροπής ώστε να διασφαλίσει με νίκη τουλάχιστον τη δεύτερη θέση. Από το 51’ λοιπόν ξανάρχισε ο... βομβαρδισμός των επιθέσεων για λογαριασμό των γηπεδούχων, με τον Κόζαρι να πιάνει την σκαστή κεφαλιά από θέση πλάγια και αριστερά κοντά στην αντίπαλη εστία, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Η Γέφυρα προσπάθησε να αντιδράσει με ένα σουτ του Αυγερινού στο 52’, το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν και η μοναδική ευκαιρία της ομάδας του κ. Μαυροβουνιώτη στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 56’ ο Καστανιώτης βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ με τον Δήμου, αλλά το πλασέ που επιχείρησε έφυγε σύρριζα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 62’ ο Ταταρίδης με κεφαλιά σημάδεψε το δοκάρι, ωστόσο στην επαναφορά ο νεοεισελθών στον αγωνιστικό χώρο Αρουτίδης δεν έχασε την ευκαιρία και με νέα κοντινή κεφαλιά την έστειλε να αναπαυθεί στο βάθος των διχτύων για το 2-1. Το τελικό αποτέλεσμα, 3-1 διαμόρφωσε στο 65’ ο Σοϊλεμεζίδης με πλασέ από το ύψος του πέναλτι. Από εκεί και έπειτα οι γηπεδούχοι άλλαζαν συνεχώς πάσες, οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν τη διάθεση να κυνηγήσουν τη μπάλα και ουσιαστικά όλοι περίμεναν το σφύριγμα της λήξης από τον κ. Αγγελάκη.

Ομόνοια Σίνδου (Νίκος Σακελλαρίδης): Νιάνιος, Παναγιώτη Επ., Καρανδρέας, Μπανακάκης, Κασιτερίδης, Παναγιώτη Αλ., Σοϊλεμεζίδης, Τυροβούζης, Καστανιώτης (57’ Αρουτίδης), Ταταρίδης (73’ Αμπατζής), Κόζαρι (78’ Σασαρίδης)

Μακεδονικός Γέφυρας (Κώστας Μαυροβουνιώτης): Δήμου, Κατσώρας, Μπεντούλης, Μπερμπέρης, Μποροβήλας Αλ., Μάστορας, Σκενδέρης, Παναγιωτάτος (46’ Κουρτίδης), Βόβλας, Λουλουδόπουλος, Αυγερινός

Διαιτησία: Αγγελάκης (Στάγκος - Ντάβελας)