Νικητής του γειτονικού ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής στον πρώτο όμιλο της Α' κατηγορίας αναδείχθηκε ο Ελευθεριακός, ο οποίος υπέταξε στην έδρα του τη μαχητική ΑΕ Ευόσμου με 1-0. Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα για 90 λεπτά, μα τελικά οι “ασπρόμαυροι”, που είχαν δημιουργήσει και τις περισσότερες ευκαιρίες, κατόρθωσαν να φτάσουν στο πολυπόθητο τρίποντο.

Πάντως το ματς άργησε να “ζεσταθεί” σε ότι αφορά την παραγωγή ευκαιριών των δύο συλλόγων, με την πρώτη εξ αυτών να σημειώνεται στο 14' με την κεφαλιά του Καλανίδη που μπλόκαρε ο Καρσίκης. Στο 18' οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του Χαιρόπουλου εντός περιοχής, όμως ο διαιτητής δεν υπέδειξε τίποτα. Λίγο αργότερα (27') μετά από συλλογική προσπάθεια των παικτών του Ελευθεριακού, το τόπι έφτασε στα πόδια του Δημητριάδη, ο οποίος σούταρε από αριστερά, αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων. Ένα λεπτό μετά, ο Χαιρόπουλος πάτησε περιοχή και εξαπέλυσε ένα σουτ από τη δεξιά πτέρυγα, όμως αυτή τη φορά η στρογγυλή θεά πέρασε άουτ. Μετά από λίγο ήταν η σειρά του Κατεμίδη να προσπαθήσει να σκοράρει, ωστόσο ο Πέπας στη σωστή θέση απέκρουσε.

Μόλις λίγα δευτερόλεπτα μετά την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μια πολύ γρήγορη επίθεση, τη μπάλα δέχτηκε ο Γιαννιώτης που πήγε να σκοράρει με σέντρα σουτ, όμως ο Καρσίκης κατάφερε να αποκρούσει. Στη συνέχεια (65') ο Χαιρόπουλος έδωσε κεφαλιά πάσα στον Ασλανίδη, ο τελευταίος σούταρε από κοντά, σε ετοιμότητα όμως ο πορτιέρο των “κυανέρυθρων” μπλόκαρε. Η μεγαλύτερη ευκαιρία της συνάντησης χάθηκε για τον Ελευθεριακό στο 71', όταν ο Τσαουσίδης σούταρε δυνατά περίπου από το ύψος του πέναλτι, με τη μπάλα να προσκρούει στην οριζόντια δοκό. Στο 81' η ΑΕ Ευόσμου βγήκε μπροστά και προσπάθησε να βρει δίχτυα με τον Λάσκα, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ. Δύο λεπτά πιο μετά ο Χαιρόπουλος μπήκε από τα δεξιά στη μεγάλη περιοχή και έπιασε ένα ωραίο σουτ, όμως εξίσου καλή ήταν και η επέμβαση του Πέπα που έδιωξε σε κόρνερ. Από τη συγκεκριμένη στημένη φάση προήλθε και το τέρμα των γηπεδούχων καθώς μετά (83'), ο Καϊμακαμίδης από το δεύτερο δοκάρι έκανε το γύρισμα προς τα μέσα και το ύψος του πέναλτι, όπου τη μπάλα δέχτηκε ο Χαιρόπουλος και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0. Από εκείνο το σημείο και έπειτα οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν στα καρέ του τον Ελευθεριακό, χωρίς όμως να επιτύχουν καμία αξιοσημείωτη ευκαιρία.

Ελευθεριακός (Ζαχαρίας Σεμερτζίδης): Καρσίκης, Κατεμίδης, Πασχαλίδης, Ψαρόπουλος, Χελιδώνης, Καιμακαμίδης, Ασλανίδης, Βενέτης, Χαιρόπουλος, Tusha, Δημητριάδης

Επίσης αγωνίστηκαν οι Νατσίδης, Τσουμλέκης και Τσαουσίδης

ΑΕ Ευόσμου (Ηλίας Ζωμένος): Πέπας, Ντόκου Αρ., Ψωμαδέλης, Σαμπιασβίλι, Χατζηκυριακίδης, Λαφτσίδης Π., Ντόκου Ρ., Χατζιάρας, Γιαννιώτης, Καλανίδης, Λαφτσίδης Σ.