Δεύτερο παιχνίδι χάρμα ιδέσθαι για τα μάτια των απανταχού ποδοσφαιρόφιλων προσέφεραν σήμερα στο πλαστικό της Καλαμαριάς ΑΕ Φαλήρου και Δόξα Αγίου Παύλου, με τους τυπικά γηπεδούχους να περνάνε στην επόμενη φάση χάρη στο «χρυσό» γκολ του Ταξίδη στο 110’ της παράτασης.

Οι Φαληριώτες είχαν τη συντριπτική υπεροχή στο πρώτο μέρος, μπαίνοντας δυνατά και δημιουργώντας φάσεις με το καλημέρα. Αρχικά στο 5’ το εκτός περιοχής σουτ του Μπλιθικιώτη πέρασε άουτ, στο 9’ η κεφαλιά του Φαρμάκη από πλεονεκτική θέση είχε την ίδια τύχη, ενώ στο 18’  προσπάθεια πάλι του Φαρμάκη με το κεφάλι μπλόκαρε ο Τσελέπης. Κόντρα λοιπόν στη ροή του αγώνα και στη μοναδική αξιόλογη στιγμή της στο ημίχρονο, η Δόξα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Πιο συγκεκριμένα ο Παλιγιάννης έπαιξε την παράλληλη μπαλιά από τα δεξιά και ο Μάριος Καραναστάσης δεν δυσκολεύτηκε να την προωθήσει στα δίχτυα για το 0-1. Οι «πορτοκαλί» άργησαν λιγάκι, αλλά εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο 38’, όταν σε απόκρουση του Τσελέπη σε σουτ του Τοσκάι, ο επερχόμενος Ταξίδης έκανε απλά αυτό που έπρεπε ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το Φάληρο απείλησε άλλες δύο φορές, μια στο 42’ με το σουτ του Μπλιθικιώτη να περνάει εκτός και μία στο 43’ με αυτό του Ταξίδη να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου (45+1), Φιλιππίδης και Τάμπας συνεργάστηκαν υποδειγματικά, με τον τελευταίο να βρίσκει το κεφάλι του Φαρμάκη που δεν λάθεψε για τρίτη φορά, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, 2-1.

Στην επανάληψη οι πρώτες καλές στιγμές ήταν για το σύνολο του Ταξιάρχη Γιαννουλόπουλου, με την κεφαλιά του Κυπριανού στο 46’ να φεύγει έξω και το σουτ του Φαρμάκη ένα λεπτό αργότερα να περνάει δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τσελέπη. Τα «καναρίνια» έγιναν πιο κινητικά, χάνοντας δυο ευκαιρίες, μία όταν το σουτ του  Δημήτρη Καραναστάση εκτός περιοχής δεν ανησύχησε τον Αναστασιάδη (71’) και μία στο 81’ όταν το δυνατό σουτ του Τσίτσελα εντός περιοχής κατέληξε εκτός. Στο 83’ ο Ταξίδης εκτέλεσε το φάουλ και ο Φαρμάκης έκανε την κεφαλιά πάσα στον Ματσκανίδη που σκόραρε, με το γκολ όμως να ακυρώνεται ως οφσάιντ. Οι ποδοσφαιριστές του Ανδρέα Καραμπά δεν το έβαλαν κάτω και κυνήγησαν με όλες τους τις δυνάμεις το γκολ της ισοφάρισης. Αφού είδαν την προσπάθεια του Εφραίμ στο 88’ να αποκρούεται από τον Αναστασιάδη, έφεραν το ματς στην παράταση στο 92’. Ο Τσίτσελας κέρδισε τη μπάλα στο χώρο της μεσαίας γραμμής, τροφοδότησε τον Θεμιστοκλέους που αφού πάτησε περιοχή προσπερνώντας τους αμυντικούς του Φαλήρου, κεραυνοβόλησε τον Αναστασιάδη για το 2-2.

Τα δύο ημίχρονα της παράτασης είχαν από ένα μόλις αξιόλογο στιγμιότυπο, καθώς οι παίκτες των δύο συλλόγων είχαν ήδη υπερβάλλει εαυτόν και η σωματική κούραση ήταν εμφανής.  Στο 94’ ο Μπλιθικιώτης δοκίμασε για ακόμη μία φορά το πόδι του εκτός περιοχής, με τη μπάλα όμως να αρνείται το χατίρι στον έμπειρο μεσοεπιθετικό. Αυτός που έδωσε τη λύση, γλιτώνοντας την ομάδα του από τη διαδικασία της ρώσικης ρουλέτας ήταν ο Ταξίδης, που επιβεβαίωσε τη φήμη του ως σπεσιαλίστα στα απευθείας χτυπήματα φάουλ, αφήνοντας άγαλμα τον Τσελέπη και πετυχαίνοντας το 3-2 στο 110’ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Η συνέχεια βρίσκει τους Φαληριώτες να αντιμετωπίζουν τον Ατρόμητο Πλαγιαρίου σε περίπου μια βδομάδα με στόχο το εισιτήριο στα μεγάλα σαλόνια της Α1 ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Σε γενικές γραμμές: Δεν θα βαρεθώ να λέω ότι το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο έχει τεράστια ανάγκη, όχι μόνο από τέτοια παιχνίδια, μα και από ομάδες με τη φιλοσοφία, τη θέληση και την αντίληψη περί παιχνιδιού που είχαν οι σημερινοί αντίπαλοι. Φάληρο και Δόξα σήμερα δεν τέθηκαν απλά αντιμέτωπες, μα καταθέσαν πραγματικά την ψυχή τους στο γήπεδο. Οι μεν γηπεδούχοι κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο εκτός του ότι οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν, έδειξαν τρομερή θέληση -λύσσα θα έλεγα- για το αποτέλεσμα και μόνο συγχαρητήρια τους αξίζουν γι’ αυτό.

Τα παραλειπόμενα

*. Σε μια διεκδίκηση της μπάλας, ο Γκιζδιμίδης βρήκε άθελα με το πόδι στον πρόσωπο τον σκόρερ του πρώτου τέρματος της Δόξας, Μάριο Καραναστάση, με αποτέλεσμα ο τελευταίος να σπάσει τη μύτη του και να χρειαστεί η μετάβασή του σε νοσοκομείο.

*. Επί 120 λεπτά όρθιος ήταν ο Ανδρέας Καραμπάς, φωνάζοντας και δίνοντας συνεχώς οδηγίες στους παίκτες του. Η εικόνα του ήταν κυριολεκτικά ενός ανθρώπου που ζει το παιχνίδι μέχρι το πετσί του. Επίσης μεγάλη γάτα αποδεικνύεται στην επιλογή των εναλλακτικών επιλογών του. Στο προηγούμενο ματς πέρασε μέσα τον Σαραπτσή που του έδωσε τη νίκη στο 88’, ενώ σήμερα έριξε στη μάχη τον Θεμιστοκλέους που τον οδήγησε στην παράταση στο 92’.

*. Μιας που μιλάμε για τον προπονητή της Δόξας, απίστευτη ήταν η πρότασή του στο τέλος της αναμέτρησης προς τον Μπάμπη Μπλιθικιώτη. Εντυπωσιασμένος από την απόδοση του αγέραστου μεσοεπιθετικού, του πρότεινε να μετακομίσει στον Άγιο Παύλο, υποσχόμενος μάλιστα ότι θα τον χρησιμοποιεί μόνο στο ένα ημίχρονο! Για τέτοια ποιότητα μιλάμε.

*. Πολύ όμορφες εικόνες διαδραματίστηκαν πάλι με τη λήξη του παιχνιδιού, όταν προπονητές και ποδοσφαιριστές αντάλλαξαν συγχαρητήρια και φιλοφρονήσεις, τόσο εντός του αγωνιστικού χώρου, όσο και εντός αποδυτηρίων. Ευτυχώς υπάρχουν ακόμα ομάδες με αντρίκεια συμπεριφορά και ήθος.

ΑΕ Φαλήρου (Ταξιάρχης Γιαννουλόπουλος): Αναστασιάδης, Τάμπας (118’ Σαραφιανός), Κωνσταντάρας, Καραγκούνης, Γκιζδιμίδης, Κυπριανού, Φιλιππίδης (72’ λ.τ. Ματσκανίδης), Toskaj (87’ Ράκας), Ταξίδης, Μπλιθικιώτης, Φαρμάκης Α.

Δόξα Αγίου Παύλου (Ανδρέας Καραμπάς): Τσελέπης, Παλιγιάννης, Καΐσας (61’ Θεμιστοκλέους), Γκατζούδης (46’ Τσίτσελας), Λιόλιος, Λαζαρίδης, Πλακίδας, Καραναστάσης Δ., Καραναστάσης Μ. (44’ λ.τ. Σαραπτσής), Εφραίμ, Φαρμάκης Δ.

Διαιτησία: Στραντζαλίδης (Χαδίμογλου – Νικολαΐδης)

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς