Σπουδαιότατη εκτός έδρας επιτυχία για την Μαλακοπή, η οποία επικράτησε με 4-3 του πρωταθλητή Μακεδονικού για την 33η και προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 κατηγορίας. Μάλιστα με αυτή τη νίκη οι «κοκκινόμαυροι» του Χάρη Βλάχου κατάφεραν να κλειδώσουν το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-άουτ και την τελευταία αγωνιστική θα μάθουν τον αντίπαλο που θα φιλοξενήσουν στην Πυλαία. Οι δύο ομάδες κατάφεραν να μετουσιώσουν σχεδόν όλες τις ευκαιρίες τους σε γκολ, με τους «πράσινους» να είναι καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά να προδίδονται στο φινάλε από την εμπειρία του Καλλιάκη και το νεανικό ενθουσιασμό του Βακαλόπουλου.

Στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν κιόλας, αφού στο 9’ ο Παπαποστόλου με ωραίο γυριστό σουτ από το ύψος του πέναλτι μετά την εξαιρετική σέντρα του Πεχλιβάνη από τα δεξιά, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Περίπου δύο λεπτά αργότερα όμως, οι Πυλαιώτες με μια όμορφη συλλογική προσπάθεια κατάφεραν να ισοφαρίσουν. Πιο συγκεκριμένα, από πάσα του Τζεβελέκη, ο Δέδας πλάσαρε από κοντά κάνοντας το 1-1. Στο 12’ ο Γαρύφαλος πραγματοποιώντας ατομική ενέργεια μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά σε ετοιμότητα ο Κωφός μπλόκαρε τη μπάλα. Με τη συμπλήρωση σαράντα λεπτών στην αναμέτρηση οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν, όταν ο Παναγιωτίδης ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, έπιασε ένα δυνατό σουτ από θέση πλάγια και αριστερά εντός περιοχής, ωστόσο η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Περίπου δύο λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης, ο Ζαγναφέρης δοκίμασε έξω από την περιοχή ένα σουτ, όμως ο Κωφός κατάφερε να μπλοκάρει. Λίγο αργότερα (51’), ο Κουτίνης ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά σημείωσε το 2-1 για τον πρωταθλητή. Η Μαλακοπή δεν το έβαλε κάτω και ο Χατζηωαννίδης στο 53’ με απευθείας φάουλ από τον άξονα, σε απόσταση περίπου 25-30 μέτρων, έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παρασκευόπουλου ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2. Στο 55’ ο κ. Βανδουλάκης ακύρωσε γκολ που πέτυχε ο Παπαποστόλου σφυρίζοντας παράβαση σε βάρος των «πρασίνων». Ωστόσο, ένα νέο, έγκυρο τέρμα ήρθε να ξαναδώσει το κεφάλι στο σκορ για το συγκρότημα του Γιώργου Αβραμίδη, όταν στο 57’ ο Πεχλιβάνης έδωσε την πάσα στον Στασινόπουλο, εκείνος έβγαλε παράλληλη σέντρα από τα δεξιά και με δεύτερη προσπάθεια ο Γαρύφαλος νίκησε τελικά τον Κωφό γράφοντας το 3-2. Ακολούθησαν δύο ευκαιρίες, από μια για την κάθε ομάδα, με τα σουτ του Κρυστάλη (μπλόκαρε ο πορτιέρο του ΠΟΜ στο 64’) και του Γολιδόπουλου (μπλόκαρε ο Παρασκευόπουλος στο 85’). Οδεύοντας προς το φινάλε, ο Καλλιάκης με ένα ισχυρότατο σουτ «κάρφωσε» τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Μακεδονικού για το 3-3 στο 90’. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων σε μια αντεπίθεση των φιλοξενουμένων, τελευταίος αποδέκτης της μπάλας έγινε ο νεοεισελθών στον αγωνιστικό χώρο Βακαλόπουλος, ο οποίος με ένα ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 3-4 εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών όλων των παικτών της Μαλακοπής.

Μακεδονικός (Γιώργος Αβραμίδης): Παρασκευόπουλος, Μπασκάκης (63’ Δαμιανίδης), Αβαλιάν, Αντωνιάδης, Κουτίνης, Πουρσανίδης, Πεχλιβάνης, Γαρύφαλος (73’ Τσιαμπάζης), Στασινόπουλος, Ζαγναφέρης (56’ Κρυστάλης), Παπαποστόλου

ΠΟ Μαλακοπής Πυλαίας (Χάρης Βλάχος): Κωφός, Ζαραγκούλιας, Καραγκούνης, Πηρουνάκης, Μουρατίδης, Παναγιωτίδης, Δέδας (85’ Βακαλόπουλος), Χατζηιωαννίδης (69’ Κουστράβας), Πασχαλίδης (69’ Καλλιάκης), Τζεβελέκης, Γολιδόπουλος

Διαιτησία: Βανδουλάκης (Α. Μποζατζίδης - Ν. Τσιότσιος)