Επιστροφή στις νίκες για τον Ιωνικό, ο οποίος κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας με σκορ 2-0 του Μέγα Αλέξανδρου Καλοχωρίου και να βελτιώσει τη βαθμολογική του θέση στον πρώτο όμιλο της Α’ κατηγορίας.

Με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι μόλις στο 5’, κατόρθωσαν να ανοίξουν το σκορ μετά την παράλληλη σέντρα του Μανελίδη και το κοντινό πλασέ του Ελληνίδη, 0-1. Στο 20’ σέντρα από τον Ελληνίδη, κεφαλιά του Κουσιώρα η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο captain του Καλοχωρίου, Μόρφης Μουκατατζής και πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ Κυμίνων-Μαλγάρων, δοκίμασε το πόδι του όμως η κατάληξη ήταν άουτ. Στο 37’ ο Γκέλιος προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά η κεφαλιά του έφυγε προς τα πίσω και παραλίγο να πετύχει αυτογκολ, ευτυχώς για την ομάδα του η μπάλα βγήκε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι σε κόρνερ. Μετά από τρία λεπτά, ο Κουτούσης συνέκλινε προς τον άξονα, βρήκε χώρο για το σουτ, το πραγματοποίησε αλλά η μπάλα πέρασε εκατοστά πάνω από την οριζόντια δοκό, άουτ. Στο 42’, πάσα  τύπου πάρε-βάλε του Κουσιώρα  στον Κουτούση αλλά ο τελευταίος απέτυχε να σκοράρει. Τελευταία φάση του ημιχρόνου και τυχερή για το σύλλογο της Ιωνίας, καθώς στο 43’ ο Μανελίδης απέδειξε με ένα ωραίο πλασέ την υψηλή του κλάση στέλνοντας τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Παρασκευαίδη για το 0-2.

Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κουτούση στο 65’, με τον Παρασκευαΐδη όμως να βρίσκεται στο σωστό σημείο και να μπλοκάρει σταθερά. Στο 68’ ο Μανελίδης μετά από αντεπίθεση των φιλοξενουμένων πάσαρε για τον Κουσιώρα, εκείνος άφησε για τον Κουτούση, ο τελευταίος έκανε το σουτ αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε αμυντικός του Καλοχωρίου προασπίζοντας την εστία του. Στο 78’ από πάσα του Μανελίδη, σουτ του Κουτούση από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Τέλος, στο 87’ ο Ελληνίδης αφού πέρασε και τον Παρασκευαΐδη ετοιμάστηκε να πλασάρει, αλλά την τελευταία στιγμή αμυντικός των φιλοξενουμένων έκανε την προβολή και απέτρεψε το τρίτο τέρμα των «ασπρόμαυρων».

MVP του αγώνα: Σε πολύ καλή κατάσταση με μεγάλη όρεξη και έντονη διάθεση για ωραίο ποδόσφαιρο εμφανίστηκε ο Γρηγόρης Μανελίδης. Ο επιθετικός του Ιωνικού έδωσε την ασίστ στον Ελληνίδη για το πρώτο γκολ, σκόραρε ο ίδιος το δεύτερο, δημιούργησε τις περισσότερες φάσεις της ομάδας του, πήρε σχεδόν όλες τις μονομαχίες και δικαίως του απονέμεται αυτός ο άτυπος τίτλος.

Μέγας Αλέξανδρος Καλοχωρίου (Ζαχαρίας Σεμερτζίδης): Παρασκευαίδης, Μουκατατζής, Γκέλιος, Τακίδης, Πόπτσης, Δήμας, Παπαμιχαηλίδης (38’ Γερολάκος), Καρατζίδης, Hysa, Τσούλε, Κοντογιώργης

Αγωνίστηκαν και οι: Βαγιάνος, Παπαγιάννης

Ιωνικός (Αλέκος Θεοδωρίδης): Κορώνας, Σουλειμάνογλου, Γαιτανίδης, Μπαλόμπας, Τσιρωνάς, Αντωνιάδης (75’ Αγγελής), Κουτούσης (88’ Τσομπάνογλου), Πασπαλάς, Μανελίδης, Ελληνίδης, Κουσιώρας (84’ Θαλασσινός)

Διαιτησία: Σαουλίδης (Ασλάνης - Τσιότσιος Ν.)

*. Τα στιγμιότυπα του αγώνα θα αναρτηθούν στο site μέσα στο επόμενο δίωρο

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.