Στην τελική φάση των play-offs της Α' κατηγορίας για μια θέση στην Α1 της νέας αγωνιστικής περιόδου θα βρίσκεται και η ΑΕ Ευόσμου (θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα Άρης Καβαλαρίου-Κεραυνός Ωραιοκάστρου), η οποία μπορεί να μην κέρδισε ούτε σήμερα, ούτε την περασμένη βδομάδα σε 120 λεπτά αγώνα (κανονική διάρκεια 1-1 και παράταση 2-2) τον ΑΟΚ Αγίου Αθανασίου, ωστόσο για δεύτερη φορά ήταν πιο εύστοχη στη διαδικασία των πέναλτι (2-4) παίρνοντας αυτή, την πρόκριση έναντι του αντιπάλου της στο ουδέτερο γήπεδο του Καλοχωρίου.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε ιδιαίτερες συγκινήσεις, παρά μόνον τρεις αξιοσημείωτες φάσεις. Η πρώτη στο 5' όταν ο Μανώλης Λαφτσίδης έπιασε την κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Μπούκα, αλλά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Η επόμενη στο 29', όταν ο Renato Doku πάτησε περιοχή από δεξιά, έκανε το σουτ, όμως η κατάληξη ήταν άουτ, ενώ η τελευταία στο 43' με τον Μανώλη Λαφτσίδη να σεντράρει, τον Bardhushi να παίρνει την κεφαλιά και τον Κόκκαλη να χάνει τη μπάλα από τα χέρια του, ωστόσο πάνω στη γραμμή απομάκρυνε ο Χαντζιάρας.

Στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους (55') είχαμε το άνοιγμα του σκορ, καθώς ο Μπατάλης από τα δεξιά "έσπασε" τη μπάλα για τον επερχόμενο Lami, εκείνος πλάσαρε, ο Χατζόπουλος απέκρουσε, αλλά στην επαναφορά ο ίδιος ποδοσφαιριστής κατόρθωσε να σκοράρει, 0-1. Πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί (56'), οι "πράσινοι" απάντησαν και με κεφαλιά του Χατζημιχαήλ, ύστερα από σέντρα του Θεοδόση Μιμηκόπουλου, ισοφάρισαν σε 1-1. Στο 73' ο Bardhushi έστρωσε στον Μπούκα, αλλά ο τελευταίος σούταρε άουτ, ενώ στο 75' ο Στέλιος Λαφτσίδης επιχείρησε μια επικίνδυνη σέντρα-σουτ, αναγκάζοντας τον Χατζόπουλο να διώξει με γροθιές σε κόρνερ. Κατά τη συνέχεια (90+2'), ο Νέδος απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, μα ο πορτιέρο του ΑΟΚ μπλόκαρε.

Κι αφού το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε της κανονικής διάρκειας, οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση και στο 98' οι Ευοσμίτες βρήκαν για δεύτερη φορά το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, σε μια φάση που ο Γιαννιώτης πάσαρε στον Renato Doku, εκείνος σούταρε κι ενώ η μπάλα είχε πάρει πορεία για να φύγει άουτ, ως από μηχανής θεός ο Νέδος με κοντινή προβολή την κατηύθυνε στα δίχτυα, 1-2 (για το γκολ αυτό διαμαρτυρήθηκε έντονα ο πάγκος του ΑΟΚ, υποστηρίζοντας πως ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ). Στο 107' ο Γιαννιώτης λίγο έλειψε να καθαρίσει το ματς, όμως ενώ βρέθηκε απέναντι στον Χατζόπουλο πλάσαρε αδύναμα και ο goalkeeper μπλόκαρε. Μερικά λεπτά αργότερα (114') τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους Καβακλιώτες αφού αναγκάστηκαν και συνέχισαν με παίκτη λιγότερα μετά την αποβολή του αρχηγού Χατζημιχαήλ. Παρ' όλα αυτά φάνηκε πως δεν είχαν πει την τελευταία τους "κουβέντα" και στο 124' ο Bardhushi με σουτ πραγματοποίησε το 2-2 στέλνοντας το ματς στην διαδικασία των πέναλτι. Εν τω μεταξύ από το 120' και οι "κυανέρυθροι" αγωνιζόντουσαν με ποδοσφαιριστή λιγότερο, κατόπιν της αποβολής του Παναγιώτη Λαφτσίδη.