Επιστροφή στις νίκες και μάλιστα με εμφατικό τρόπο είχαμε σήμερα το πρωί για την ΑΕ Φαλήρου, η οποία συνέτριψε τον Κεραυνό Αγίου Παύλου εκτός έδρας με σκορ 0-6, κλειδώνοντας έτσι την δεύτερη θέση.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 14ο δευτερόλεπτο, όταν ο Φαρμάκης με ασύλληπτο σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής και δεξιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Πριν ο Κεραυνός προλάβει να αντιληφθεί τι συμβαίνει, ο Μπλιθικιώτης εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κυπριανού με κεφαλιά σημείωσε το 0-2. Οι Φαληριώτες απείλησαν ξανά στο 14’ με το εκτός περιοχής σουτ του Μπλιθικιώτη να περνάει εκτός. Δυο λεπτά αργότερα (16’), οι ποδοσφαιριστές του Ταξιάρχη Γιαννουλόπουλου κρύψανε τη μπάλα, αλλά το σουτ του Φαρμάκη αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Φωτόπουλο. Στο 17’ η σέντρα του Σαραφιανού από τα δεξιά συνάντησε το κεφάλι του Φαρμάκη και από εκεί βρέθηκε στα δίχτυα της εστίας, 0-3. Η πρώτη αντίδραση από πλευράς γηπεδούχων ήρθε στο 21’, με το σουτ του Κυφωνίδη να μπλοκάρεται εύκολα από τον Αναστασιάδη. Στο 26’ ο Φαρμάκης δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί συρτή σέντρα εκ δεξιών αφού ο Φωτόπουλος απέκρουσε, ενώ στο 27’, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ταξίδη πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 28’ ο αρκετά δραστήριος σήμερα Παυλίδης επιχείρησε σέντρα σουτ, με τον Κυφωνίδη να μην καταφέρνει να αλλάξει τροχιά στη μπάλα και αυτή να καταλήγει άουτ. Μετά από ωραία συνεργασία, ο Φιλιππίδης έβγαλε το σουτ στο 30’, αλλά το τόπι πέρασε εκατοστά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι. Στο 33’ ο Ταξίδης έστρωσε στον Φιλιππίδη, εκείνος γέμισε και ο Φαρμάκης που παραμόνευε, με σουτ στην κίνηση έφτασε το χατ-τρικ ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 0-4. Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήταν διπλή και άνηκε στον Κεραυνό Αγίου Παύλου. Πιο συγκεκριμένα, στο 35’ το χτύπημα φάουλ του Παυλίδη αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Αναστασιάδη σε κόρνερ, με το σουτ του ίδιου παίκτη μετά την εκτέλεση του κόρνερ να φεύγει εκτός.

Η επανάληψη ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να κυνηγάνε το γκολ της τιμής. Στο 58’ το φάουλ του Τσιούχα έφυγε σε κόρνερ μετά από επέμβαση του Αναστασιάδη, ενώ στο 65’ το κοντινό σουτ του Παυλίδη κόντραρε πάνω στον Κυπριανού με αποτέλεσμα νέο κόρνερ. Το Φάληρο απάντησε με γκολ στο 70’. Ο Μπλιθικιώτης έκανε την κάθετη πάσα και ο Τσουκαλάς που είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο πριν τέσσερα λεπτά νίκησε τον Φωτόπουλο για το 0-5. Οι «πορτοκαλί» απώλεσαν άλλες τρεις ευκαιρίες εντός τριών λεπτών πριν σημειώσουν ακόμη ένα τέρμα. Στο 67’ ο Τάμπας έδωσε πάσα πάρε-βάλε για τον Ματσκανίδη που έχασε σίγουρο γκολ ολομόναχος εξ επαφής, στο 68’ ο ίδιος παίκτης προτίμησε να τελειώσει τη φάση αντί να πασάρει αριστερά στον αμαρκάριστο Ματσκανίδη (απέκρουσε ο Φωτόπουλος) και στο 69’ ο Ματσκανίδης μπερδεύτηκε με τον αντίπαλο κίπερ, χάνοντας μοναδικό τετ-α-τετ. Το 0-6 ήρθε στο 80’ όταν ο Τσιόγκας πάσαρε στον Τσουκαλά και εκείνος έστρωσε για τον Φιλιππίδη που με εκτός περιοχής σουτ χρίστηκε σκόρερ. Η τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης σημειώθηκε στο 82’ με την προσπάθεια του Τσουκαλά να σταματά στην αριστερή κάθετη δοκό, στερώντας του έτσι ένα δεύτερο τέρμα.

Κεραυνός Αγίου Παύλου (Γ. Ταλιχμανίδης): Φωτόπουλος, Παυλίδης, Φορτούνης (46’ Τσιούχας), Φρυδάς, Ζαφειρόγλου, Κουτσός, Βαρνάς, Νέστωρ, Κυφωνίδης, Φάλο, Φουντούκης (61’ Μπούζας)

ΑΕ Φαλήρου (Τ. Γιαννουλόπουλος): Αναστασιάδης, Σαραφιανός, Βοεβόδας, Καραγκούνης, Δασκαλάρας, Κυπριανού, Ταξίδης (66’ Τσουκαλάς), Φιλιππίδης, Φαρμάκης (53’ Ματσκανίδης), Μπλιθικιώτης (72’ Τσιόγκας), Τάμπας

Διαιτησία: Παλιούρας (Μυλωνάκη – Μαδίτσης)