Εκπληκτικό παιχνίδι που προσέφερε πλούσιο θέαμα και αποτέλεσε διαφήμιση για το ερασιτεχνικό ποδόσφαιρο της Θεσσαλονίκης διεξήχθη χθες το απόγευμα στο γήπεδο του Μεσαίου, εκεί όπου η τοπική Αστραπή κατάφερε να λυγίσει τον ψυχωμένο Μακεδονικό Αγίου Βασιλείου με σκορ 5-3 και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας του τετάρτου ομίλου της Α’ κατηγορίας. Ο αγώνας δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα έναν αντίστοιχο προηγμένων ξένων πρωταθλημάτων με οκτώ γκολ, εκρηκτικά γρήγορο ρυθμό και 22 κομάντο να παλεύουν με... τη λάμα στο στόμα, κάτω από καταρρακτώδη βροχόπτωση για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Η πρώτη καλή στιγμή της συνάντησης σημειώθηκε στο 9’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σεμερτζίδη να περνά σύριζα άουτ. Στο 11’ ο Αθανασιάδης από τα όρια της περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Σεβαστίδης με φοβερή επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Περίπου πέντε λεπτά αργότερα, ο Τσούκλης πλάσαρε εντός περιοχής, αλλά και πάλι ο πορτιέρο του Μακεδονικού έδωσε τη λύση και απέκρουσε. Στο 16’ ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ των φιλοξενουμένων με τον πάγκο να διαμαρτύρεται στον διαιτητή. Δευτερόλεπτα μετά, ο Παρμαξίδης πλάσαρε, αλλά ο Σεβαστίδης μπλόκαρε. Στην αμέσως επόμενη φάση ο αμαρκάριστος Σαμουρέλης μπήκε στην περιοχή από αριστερά και με ιδανικό πλασέ νίκησε τον Πειμανίδη για το 0-1. Ωστόσο, η απάντηση ήρθε άμεσα από τους γηπεδούχους με το τέρμα του Αθανασιάδη, στο 19’, ο οποίος σούταρε, η μπάλα κάπου κόντραρε, άλλαξε πορεία, ξεγέλασε τον Σεβαστίδη και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Στο 22’ ξανά ο Σεμερτζίδης δοκίμασε το πόδι του σε απευθείας εκτέλεση φάουλ, η κατάληξη όμως ήταν και πάλι η ίδια, λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα του δόθηκε ξανά η ευκαιρία, αλλά το σουτ σταμάτησε στο γόνατο του τερματοφύλακα του Αγίου Βασιλείου. Στο 27’ μετά από σέντρα των φιλοξενουμένων εξ αριστερών, ο Πεϊμανίδης έδιωξε με τις γροθιές, αλλά για κακή του τύχη η μπάλα χτύπησε πάνω στον επερχόμενο Μωυσίδη και κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του, 1-2. Η χαρά όμως δεν κράτησε και πάλι πολύ για το συγκρότημα του Ύβο Πάντσεφ, καθώς στο 29’ με την τέταρτη προσπάθεια, ο Σεμερτζίδης έστειλε με απευθείας εκτέλεση φάουλ τη μπάλα στο αριστερό γάμα ισοφαρίζοντας εκ νέου σε 2-2. Στο 33’ ο Παρμαξίδης έβγαλε τη σέντρα, ο Αθανασιάδης έπιασε μια κεφαλιά-ψαράκι, όμως ο Σεβαστίδης μπλόκαρε. Ο καταιγισμός των επιθέσεων της ομάδας του Γιάννη Παγώνη συνεχίστηκε με αμείωτη ένταση και στο 36’ ο Τσούκλης από τα όρια της περιοχής έπιασε το σουτ, ο Σεβαστίδης προσπάθησε προεκτείνοντας το δεξί του χέρι να αποκρούσει, αλλά μάταια αφού η μπάλα πέρασε αυτό το εμπόδιο και κατέληξε εντός της εστίας του για το 3-2. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 4-2, καθώς ο Σεμερτζίδης εκτέλεσε φάουλ, ο Βαγγελόπουλος ίσα που ακούμπησε τη μπάλα με το κεφάλι, της άλλαξε όμως πορεία, ξεγελάστηκε ο Σεβαστίδης και είχαμε το γκολ για την Αστραπή.

Στην επανάληψη και με την είσοδο του 16χρονου Τσολακίδη, το Μεσαίο έγινε ακόμα πιο γρήγορο. Μάλιστα ο συγκεκριμένος ποδοσφαιριστής μας χάρισε ένα γκολ για highlights, καθώς στο 54’ μετά από ωραία ατομική ενέργεια έπιασε ένα πανέμορφο πλασέ στέλνοντας τη μπάλα αρχικά στο αριστερό κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στο βάθος των διχτύων, εκτινάσσοντας το δείκτη του σκορ στο 5-2. Δύο λεπτά πιο μετά ο Μωυσίδης απείλησε με απευθείας εκτέλεση φάουλ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 64’ από θέση πλάγια και δεξιά, ο αρχηγός Παρμαξίδης προσπάθησε να σκοράρει με χτύπημα φάουλ, αλλά ο Σεβαστίδης με τις γροθιές έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 80’ ο Σεμερτζίδης σούταρε από τα όρια της περιοχής αλλά ο πορτιέρο με πολύ ωραία επέμβαση απομάκρυνε τη μπάλα από την εστία του. Λίγο πριν το φινάλε, στο 86’ ο Σαμουρέλης εκτέλεσε φάουλ, ο Πεϊμανίδης έδιωξε ασθενώς με τις γροθιές και ο Κονοσίδης πήρε το «ριμπάουντ» και από κοντά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα 5-3.

Αστραπή Μεσαίου (Γιάννης Παγώνης): Πεϊμανίδης, Μπάμπης (74' Λαζαρίδης), Χουνουζίδης, Βαγγελόπουλος, Καραντασιάδης (74' Φλαρούντζος), Παρμαξίδης, Σαρηγιαννίδης, Τσούκλης, Σουχασβίλι (46' Τσολακίδης), Σεμερτζίδης, Αθανασιάδης

Μακεδονικός Αγ. Βασιλείου (Yvaylo Panchev): Σεβαστίδης, Ρωσσιάς (46' Κονοσίδης), Λίγδας, Ξανθόπουλος, Ανδρεανίδης, Ανατολίτης (60' Καραθεοδώρου Χρ. ), Μωυσίδης, Κύρτσος, Χαϊντούτης, Σαμουρέλης, Καραθεοδώρου Κ. (87' Διαμαντής)

Διαιτησία: Καραπέτσας (Οκονιάτσης – Κωνσταντίν)

*. Για τα στιγμιότυπα του αγώνα κάντε κλικ ΕΔΩ

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.