wrapper

Το περασμένο Σαββατοκύριακο ήταν και το τελευταίο της κανονικής των πρωταθλημάτων της Α’ κατηγορίας. Το erasitexnika.gr σας ενημερώνει αναλυτικά για το ποιές ομάδες αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες, ποιές μπαίνουν στη διαδικασία των πλέι-οφ, στην ουδέτερη ζώνη, στα πλέι-άουτ αλλά και ποιές υποβιβάζονται στη Β’ ερασιτεχνική.

Α’ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

1ος Όμιλος

Ο ΠΑΟΚ Κυμίνων-Μαλγάρων αναδείχθηκε πρωταθλητής και ανεβαίνει στην Α1.
Η Ομόνοια Σίνδου ως δεύτερη θα περιμένει να υποδεχθεί τον αντίπαλο της που θα προέλθει μετά την πρώτη και δεύτερη φάση των πλέι-οφ.
Η ΑΕ Ευόσμου ως τρίτη θα υποδεχθεί για την πρώτη φάση των πλέι-οφ τον ΑΟΚ Αγ. Αθανασίου σε αγώνα νοκ-άουτ.
Ο Ιωνικός ως τέταρτος θα υποδεχθεί για την πρώτη φάση των πλέι-οφ τη Δόξα Ελπίδας σε αγώνα νοκ-άουτ.
Οι ομάδες: Ελευθεριακός, Αξιός Ανατολικού, Μ. Αλέξανδρος Καλοχωρίου, Μακεδονικός Γέφυρας, Σμυρναϊκός Βαθυλάκκου και Νίκη Ευκαρπίας μπήκαν στην ουδέτερη ζώνη και δεν θα ξαναπαίξουν την τρέχουσα σεζόν.
Ο Αστέρας Αμπελοκήπων ως 13ος θα υποδεχθεί τον ΑΟ Μεσήμβριας για τα πλέι-άουτ.
Η Δόξα Αδένδρου ως 15η υποβιβάζεται στη Β’ κατηγορία.
 
2ος Όμιλος

Ο Ποσειδώνας Καλαμαριάς αναδείχθηκε πρωταθλητής και ανεβαίνει στην Α1.
Η ΑΕ Φαλήρου ως δεύτερη θα περιμένει να υποδεχθεί τον αντίπαλο της που θα προέλθει μετά την πρώτη και δεύτερη φάση των πλέι-οφ.
Η ΠΑΕ Τερψιθέας-Ευαγγελίστριας ως τρίτη θα υποδεχθεί για την πρώτη φάση πλέι-οφ τον Μελιτέα σε αγώνα νοκ-άουτ.
Η Δόξα Αγ. Παύλου ως τέταρτη θα υποδεχθεί για την πρώτη φάση των πλέι-οφ τους Ακρίτες Συκεών σε αγώνα νοκ-άουτ.
Οι ομάδες: ΑΣ Νεάπολης, Κεραυνός Αγ. Παύλου, Εθνικός Πυλαίας, Ομόνοια Σταυρούπολης, ΠΑΟ Διοικητηρίου, μπήκαν στην ουδέτερη ζώνη και δεν θα ξαναπαίξουν την τρέχουσα σεζόν.
Το Πέρα και η Αναγέννηση 2005 τερμάτισαν στην 12η θέση και με 28 βαθμούς αμφότεροι οπότε θα δώσουν αγώνα μπαράζ σε ουδέτερη έδρα με τον νικητή να μπαίνει στην ουδέτερη ζώνη και τον ηττημένο να αγωνίζεται εντός έδρας στα πλέι-άουτ με αντίπαλο την ΑΕ Καλλιθέας Παναγία Φανερωμένη.
Η Ένωση Συκεών ως 15η υποβιβάζεται στη Β’ κατηγορία.
 
3ος Όμιλος

Ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας ως πρωταθλητής ανεβαίνει στην Α1.
Ο Ατρόμητος Πλαγιαρίου ως δεύτερος θα περιμένει να υποδεχθεί τον αντίπαλο της που θα προέλθει μετά την πρώτη και δεύτερη φάση των πλέι-οφ.
Ο ΠΑΟΝΕ ως τρίτος θα υποδεχθεί για την πρώτη φάση των πλέι-οφ τον Μαραθώνα
Ο Ορφέας Σουρωτής ως τέταρτος θα υποδεχθεί για την πρώτη φάση των πλέι-οφ τον Αστέρα Ραιδεστού
Οι ομάδες: Αναγέννηση Επανομής, Αναγέννηση Ρυσίου, Φοίνικας Καλαμαριάς, Ατρόμητος Τριαδίου, ΑΕ Κρήνης και Χελιδόνια μπήκαν στην ουδέτερη ζώνη και δεν θα ξαναπαίξουν την τρέχουσα σεζόν.
Ο Αγ. Γεώργιος ως 13ος θα υποδεχθεί στα πλέι-άουτ τον Ατρόμητο Αγ. Αντωνίου
Ο Αχιλλέας Περαίας ως 15ος υποβιβάζεται στη Β’ κατηγορία
 
4ος Όμιλος

Η Αστραπή Μεσαίου ως πρωταθλήτρια ανεβαίνει στην Α1.
Ο Κεραυνός Κολχικού ως δεύτερος θα περιμένει να υποδεχθεί τον αντίπαλο του που θα προέλθει μετά την πρώτη και δεύτερη φάση των πλέι-οφ.
Ο Κεραυνός Ωραιοκάστρου ως τρίτος θα υποδεχθεί για την πρώτη φάση των πλέι-οφ τον Μακεδονικό Ασκού.
Ο ΠΑΟ Δορκάδας ως τέταρτος θα υποδεχθεί για την πρώτη φάση των πλέι-οφ τον Άρη Καβαλαρίου.
Οι ομάδες: ΑΕ Φιλύρου, Μακεδονικός Αγ. Βασιλείου, Άρης Ξηροποτάμου, Διγενής Μονολόφου, Δόξα Ασσήρου και Δόξα Δρυμού μπήκαν στην ουδέτερη ζώνη και δεν θα ξαναπαίξουν την τρέχουσα σεζόν.
Ο Εθνικός Λαγυνών ως 13ος θα υποδεχθεί για τα πλέι-άουτ τον Αστέρα Ανάληψης.
Ο ΜΑΣ Στίβου ως 15ος υποβιβάζεται στη Β’ κατηγορία.

 

Επιμέλεια: Ιορδάνης Κεστελίδης

Προσθήκη σχολίου

Σχετικά Άρθρα