Επίδειξη δύναμης έκαναν απέναντι στον Ελλήσποντο Κριθιάς οι Λύκοι Δήμου Παύλου Μελά, οι οποίοι συνέτριψαν με 5-0 τον αντίπαλο τους για την τρίτη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Β’ κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι ήταν χάρμα ιδέσθαι στο δεύτερο ημίχρονο, κάνοντας πάρτι στον αγωνιστικό χώρο απέναντι στους φιλοξενούμενους οι οποίοι έμειναν από δυνάμεις στην επανάληψη και μοιραία δέχτηκαν μια βαριά ήττα.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ελάχιστες οι καλές στιγμές στο πρώτο 45λεπτο. Οι Λύκοι ναι μεν είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο πέρα από κάποια σουτ από μακρινή απόσταση ή αδύναμα δεν απείλησαν την εστία του Καζάκα. Βέβαια, κατάφεραν έστω και έτσι με μια απίστευτη έμπνευση του Ζερβίδη και σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή να ανοίξουν το σκορ στο 23’, ενώ στο 40’ ο Καψάλης εξαπέλυσε ισχυρό σουτ τραντάζοντας την οριζόντια δοκό της εστίας του Ελλήσποντου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Από νωρίς στην επανάληψη οι γηπεδούχοι έψαξαν το δεύτερο γκολ που θα τους έλυνε τα πόδια. Μόλις στο 46’ ο Μπίκος έκανε το σουτ, ο Καζάκας απέκρουσε ενστικτωδώς και η μπάλα κατέληξε στην αριστερή κάθετη δοκό. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 54’ με διπλή χαμένη ευκαιρία και τον Ντελή να σουτάρει απέναντι στον Κάμπα ο οποίος κατάφερε με την εσωτερική πλευρά του δεξιού του ποδιού να αποκρούσει σε κόρνερ και να κρατήσει ανέπαφη την εστία. Στη συνέχεια, ο Μπίκος απείλησε με σουτ εντός περιοχής, αλλά ο Αλεξιάδης προ του Καζάκα μπροστά από τη γραμμή απομάκρυνε σε κόρνερ. Ακολούθησαν τρεις ευκαιρίες από τον Καψάλη (65’,66’,68’), ο οποίος έτρεχε σαν αφηνιασμένος κυνηγώντας το γκολ, χωρίς ωστόσο να το πετύχει. Τελικά, στο 71’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε από θέση πλάγια και δεξιά εντός περιοχής και με καλοζυγισμένο σουτ έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνιά του ανήμπορου να αντιδράσει Καζάκα. Λίγο αργότερα, στο 78’ ήταν η σειρά του νεοεισελθόντα Ουσταμπασίδη να σκοράρει από κοντά για το 3-0, μετά από σερβίρισμα πάρε-βάλε πάσα του Καψάλη. Στο 80’ ο Καζάκας αντέδρασε σωστά στο σουτ του Γκότση, όμως στο 82’ ο Καψάλης δεν αστόχησε ανεβάζοντας κι άλλο το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το τελικό αποτέλεσμα, 5-0 διαμόρφωσε στο 86’ ο Ουσταμπασίδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα που προήλθε από κοντινό σουτ.

Σε γενικές γραμμές: Διασωθέντες από το «ναυάγιο» της Κριθιάς ο φιλότιμος τερματοφύλακας Καζάκας, ο σκληροτράχηλος αμυντικός Αλεξιάδης, ο οποίος στο πρώτο ημίχρονο ήταν αψεγάδιαστος και ο ποιοτικός μεσοεπιθετικός Ντελής. Ο τελευταίος όμως από τα μέσα της επανάληψης και έπειτα εκνευρίστηκε και έχασε πολύ από την έμπνευση και τις δυνάμεις του. Στον αντίποδα, η ομάδα των Λυκών πραγματοποίησε μια υπέροχη εμφάνιση, δεν υστέρησε κανείς και απέδειξε πως αρκετοί νεαροί της ποδοσφαιριστές έχουν πολύ ποδοσφαιρικό μέλλον μπροστά τους.

Λύκοι Δήμου Πάυλου Μελά (Σ. Αμανατίδης): Κάμπας, Ασατριάν, Πόζογλου Γ.Τ.Φ. (72’ Ουσταμπασίδης), Μαύρος, Δέλλιος, Αμανατίδης Λ., Καψάλης, Μπίκος, Ζερβίδης, Γκόλτσης, (81’ Πόζογλου Γ.Τ.Δ.), Γκολόσι (63’ Ευθυμιάδης)

Ελλήσποντος Κριθιάς (Σ. Σαφλέκος): Καζάκας, Καραμούτσος (63’ Γεράκης), Χατζηλασκαράκης, Παπαδόπουλος, Αλεξιάδης, Λάμπρος, Τοπαλίδης, Θεοχαρόπουλος, Δαρδαγάνης, Ντελής, Μπαταράκας

Διαιτησία: Μακρόπουλος (Τσαχουρίδης - Λέκκας)

*. Τα στιγμιότυπα του αγώνα θα αναρτηθούν αύριο στο site

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.