Λύκοι Δήμου Παύλου Μελά και Σάντος κοντραρίστηκαν σήμερα στις εγκαταστάσεις των πρώτων, με το τελικό σκορ να γράφει 2-3.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά εφαρμόζοντας την τεχνική του pressing ψηλά, κλέβοντας μπάλες και με ωραίους συνδυασμούς δημιούργησαν τρεις κλασικές ευκαιρίες ήδη από το πρώτο τέταρτο. Με την κατοχή συντριπτικά υπέρ της, η Σάντος περιόρισε σημαντικά τον αντίπαλό της και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες του γκολκίπερ Καραντασιάδη, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο 33’ με εντός περιοχής σουτ του Ντίτσιου, 0-1. Το σύνολο του κ. Ιωσηφίδη συνέχισε να απειλεί, με τα πράγματα όμως να μην αλλάζουν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η εικόνα του πρώτου μέρους παρέμεινε, με τη Σάντος να απειλεί και τον Καραντασιάδη να συνεχίζει να λέει «όχι», μέχρι που στο 59’ ο Ράπτης εκμεταλλεύτηκε την αναμπουμπούλα στην άμυνα μετά από απόκρουση του νεαρού γκολκίπερ, γράφοντας το 0-2. Στο 66’ οι Λύκοι απάντησαν και μάλιστα με μια επίθεση που θύμισε…Μπαρτσελόνα, αφού ξεκίνησε από την περιοχή τους. Οι ποδοσφαιριστές του Τάσου Δούμα συνεργάστηκαν με υποδειγματικό τρόπο, ο Πόζογλου Γ.Δ. τράβηξε πάνω του τους αμυντικούς και την κατάλληλη στιγμή έπαιξε την πάσα για τον Καμπούρη που από θέση πλάγια και δεξιά την έστειλε να αναπαυθεί στο βάθος της εστίας για το 1-2. Το θέμα δεν έμεινε εκεί, αφού στο 80’ ο δημιουργός του πρώτου τέρματος (Πόζογλου Γ.Δ.) δοκίμασε ένα τεχνικό, ψηλοκρεμαστό σουτ, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο τέρμα και φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Δεν πρόλαβαν να περάσουν τρία λεπτά (83’) και ο Μερσινάρη μετά από λάθος της άμυνας έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά με σουτ εντός περιοχής και δεξιά, κάνοντας το 2-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Σε γενικές γραμμές: Η Σάντος παρουσίασε μια καλοδουλεμένη ομάδα που δείχνει να θέλει να παίξει στρωτό, ορθολογιστικό ποδόσφαιρο, από αυτό που έχει τόση ανάγκη το άθλημα. Από την άλλη, οι Λύκοι αν και κατέβηκαν στον αγωνιστικό χώρο κυρίως με την ομάδα των Νέων, φανέρωσαν τρομερό πείσμα και επιμονή, χωρίς να τα παρατήσουν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

MVP Of The Match: Χωρίς να θέλω να αδικήσω τους νικητές, σήμερα θα διαλέξω MVP από τους ηττημένους και μάλιστα θα το μοιράσω μεταξύ δύο ποδοσφαιριστών. Ο ένας είναι ο τερματοφύλακας Βασίλης Καραντασιάδης, ο οποίος όσο αγωνίστηκε (μέχρι το 0-2) δέχτηκε πάνω από 20 σουτ (αρκετά εξ αυτών τετ-α-τετ), βγάζοντας στην κυριολεξία τα άχαστα και μην επιτρέποντας στο σκορ να φτάσει σε αστρονομικά επίπεδα. Ο άλλος είναι ο Γιώργος Πόζογλου του Δημήτρη που με μια φοβέρη πάσα και ένα εξαίσιο τέρμα λίγο έλειψε να γυρίσει το παιχνίδι μόνος του και να πάρει την ισοπαλία, αν η Σάντος δεν σκόραρε εφτά λεπτά πριν τη λήξη.

Οι αποστολές:

Λύκοι Δήμου Παύλου Μελά (Τάσος Δούμας): Καραντασιάδης, Αγγέλου, Γκιουγκής, Σαπρανίδης, Τζήκας, Κουκουλέκης, Ασατριάν, Ιμαμίδης, Πόζογλου Γ.Δ., Μπίκος, Καμπούρης, Πάτσος, Αράπι, Βασιλειάδης, Τικίδης, Αγγελίδης, Μιτσετλίτζε, Ευθυμιάδης, Παπαδόπουλος, Μπατμανίδης, Χατζήπαπας

Σάντος (Μάκης Ιωσηφίδης): Πικιός, Χριστοδούλου, Αγγελούδης, Βασιλειάδης, Ιωσηφίδης Γ., Ιωσηφίδης Θ., Καρδαμήλας, Καρυδόπουλος, Κεχαγιάς, Κιλιντάρης, Κωσμάς, Μαρτσούλης, Μερσινάρη, Μπουζούκας, Ντίτσιος, Παπανικολάου, Ράπτης, Σακελλαρίδης, Συμεωνίδης, Σφέτκος, Σωπίδης, Τσαλουκίδης, Φουτσιτζής, Χατσιόπουλος

Ρεπορτάζ / Φωτογραφίες: Ηλίας Μυλωνάς